CSSF Project Listings: 2017
Electronics & Electromagnetics

Junior Division

[bar]
J1001
Anay Bhakat, Grade 8
Increasing Effective Range of Electric Vehicles Using Electromagnetic Induction
Advisor: Mr. Rajib Bhakat
School: Quarry Lane School, Dublin, Alameda County
J1002
Matthew S. Brawders, Grade 8
Automating Cross Polarized Lenses to Control Lux Levels Received by a Sensor
Advisor: Mrs. Cathy Grimes
School: Phoenix Ranch School, Simi Valley, Ventura County
J1003
Faith J. Bray, Grade 7
Testing Tesla: Creating Amplified Sound without a Traditional Speaker and Wireless Energy
Advisor: Mrs. Leslie Hatland
School: Hillside Middle School, Simi Valley, Ventura County
J1004 — First Place
Andrew C. Chiang, Grade 8
Manipulation of Ultrasonic Force Field
Advisor: Mr. Kevyn Adams
School: BASIS Independent Silicon Valley, San Jose, Santa Clara County
J1005
Wyatt C. DeCraemer, Grade 8
Sergio I. Lozano, Grade 8
Wireless Transmission of Electricity
Advisor: Mrs. Tricia Reynolds
School: Sundale Union Elementary School, Tulare, Tulare County
J1006 — Honorable Mention
Ankita B. Deep, Grade 6
Feed-O-Meter: A Smart Watering System that Detects and Responds to a Plant When It's Thirsty
Advisor: <none acknowledged>
School: Alvarado Middle School, Union City, Alameda County
J1007
Sarah Ertl, Grade 7
Creek Power
Advisor: Ms. Amy Schwedtfeger
School: Gateway Middle School, Santa Cruz, Santa Cruz County
J1008
Nicholas R. Fish, Grade 8
Quantum Levitation
Advisor: Mr. Robert Fish
School: Cunha (Manuel F.) Intermediate School, Half Moon Bay, San Mateo County
J1009 — Fourth Place
Bella Ganocy, Grade 7
Ella Ganocy, Grade 7
Construction of a Modular Vertical Axis Wind Turbine and Study of the Performance of MagLev vs. Conventional Bearings
Advisor: Mrs. Dee Dee Fiala
School: St. Mel Catholic School, Woodland Hills, Los Angeles County
J1010 — Third Place
Spencer S. Green, Grade 7
Sonification of Accelerometers for the Training of Elite Gymnasts
Advisor: Ms. Julie Warren
School: Pegasus Middle School, Huntington Beach, Orange County
J1011 — Honorable Mention
Roy D. Gross, Grade 6
Radiocartography: Mapping the Unseen World of Radio
Advisor: Ms. Annie Yount
School: Terman Middle School, Palo Alto, Santa Clara County
J1012 — Honorable Mention
Danny Han, Grade 8
Investigation in Regenerative Braking of AC Induction and DC Brushed Motors
Advisor: Mrs. Annie Shaw
School: Heritage Oak Private Education, Yorba Linda, Orange County
J1013
Aditya Indla, Grade 7
A Microcontroller and Air Pollution Sensor Based Smart Air Filter Controller
Advisor: Dr. Aneesh Sharma
School: Challenger School, Newark, Alameda County
J1014
Jonathan Lopez-Hernandez, Grade 7
Magnets That Charge
Advisor: Mrs. Amber Baranowski
School: Tenaya Middle School, Merced, Merced County
J1015
Daniella A. Luciani, Grade 7
Light Tracking Robot
Advisor: Mrs. Gena Heins
School: St. John School, Encinitas, San Diego County
J1016
Tatum J. Mahoney, Grade 8
Danger! Radiation Box
Advisor: Mrs. Carly Mahoney
School: Desert Ridge Academy, Indio, Riverside County
J1017 — Honorable Mention
Aditya J. Mangalampalli, Grade 7
The Smart Stick
Advisor: Mr. Jagan Mangalampalli
School: Hopkins (William) Junior High School, Fremont, Alameda County
J1018
Derek M. Nasalroad, Grade 6
Energy Production of Various Water Types
Advisor: Mrs. Heather Bridger
School: Quail Lake Environmental Charter School, Clovis, Fresno County
J1019
Raj Pabari, Grade 7
AquaGuard: Smart Water Sensor and Electronic Alert System (Internet of Things Device)
Advisor: Ms. Bridget Bienacki
School: Coastal Academy, Oceanside, San Diego County
J1020
Anjo B. Pagdanganan, Grade 8
Matthew Sanchez, Grade 8
The Gauss Rifle: Magnets and Momentum
Advisor: Mrs. Amy Brown
School: Washington Middle School, Salinas, Monterey County
J1021 — Second Place
Srinath Somasundaram, Grade 8
A Novel Design and Evaluation of Temperature Controlled Smart Sock with Fuzzy Logic Control
Advisor: Dr. Youssef Ismail
School: Harker (The) School, San Jose, Santa Clara County
J1022
Kaoru Takashima, Grade 7
Electromagnetic Launcher
Advisor: Dr. Yuzuru Takashima
School: Pacific Collegiate School, Santa Cruz, Santa Cruz County
J1023
Nathaniel P. Warfield, Grade 8
IR Drop: Testing Resistance on Wire Metals
Advisor: Ms. Dana Grimm
School: Bay View Academy, Monterey, Monterey County
J1024
Ayana R. Wilmot, Grade 6
LED Gloves: A Communication Solution for the Hearing Impaired in the Dark
Advisor: Ms. Nisanti Wilmot
School: Oakwood School, Morgan Hill, Santa Clara County
J1099
Yusuf Z. Amanullah, Grade 8
A Novel Shower Usage Monitoring System that Promotes Water Conservation
Advisor: Mrs. Najwan Nassereldin
School: Islamic School of San Diego, San Diego, San Diego County


Listings of All Projects and All Students

[bar]

California State Science Fair / 2017 Project Listings / CalifSF@usc.edu